ASG18X18X6NK - 18X18X6 N1 GLV SC NK
Nvent Hoffman
In-Stock: 3 available locally (San Marcos, TX ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
ASG18X18X6NK
Manufacturer
Nvent Hoffman
Manufacturer's Part Number
ASG18X18X6NK
Description
18X18X6 N1 GLV SC NK
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Metal Enclosures & Cabinets - Nema Type 1 Metallic Enclosure Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Steel Wire Way Junction Boxes
UNSPSC
39121303 - Electrical boxes
UPC/GTIN
783510425609 / 00783510425609
Weight per unit
18.84 (lbs/each)
Stock Availability
San Marcos
3 (Check another store)
Austin RDC
15
All Stores
81
Resources
Images
ASG18X18X6NK - Small Image
ASG18X18X6NK - Large Image
Other Links
ASG18X18X6NK - Other
Features
Cover Type
Screw Cover
Material
Steel
Material, Color, and Finish
Color
Gray
Color Code
ANSI 61
Finish
Galvanized
Style
Galvanized
Dimensions and Weight
Overall Length
18 in;457 mm
Size
18.00x18.00x6.00 in
Width
18
Descriptions
Description
18X18X6 N1 GLV SC NK
Extra Long Description
NVENT HOF ASG18X18X6NK Pull Box 18.
Features
Long Description
Type 1 Screw Cover Enclosure, Steel, Gray, Polyester Powder Paint, 6 in Overall Width, 18 in Overall Length, 18 in Overall Height, 18.84 lb
Product Type
Type 1 Screw Cover Enclosure
Short Description
Type 1 Screw Cover Enclosure, 18 x 6 x 18 in, Painted, 18 KO
Special Features
Additional Information
Enclosure Type
Nema 1
Finish/Coating
Polyester Powder Paint
Ip Rating
IP30
Made In USA
yes
Overall Height
18 in;457 mm
Overall Width
6 in;152 mm