THHN14STRD500 - THHN 14 STR Red 500'
Southwire
In-Stock: 18,500 available locally (Houston RDC, TX ) ( change location)
Catalog Number
THHN14STRD500
Description
THHN 14 STR Red 500'
Stock Availability
Houston RDC
18,500 Feet (Check another store)
Small Image - Small Image
THHN14STRD500 - Small Image
THHN14STRD500 - Large Image
THHN14STRD500 - Large Image
THHN14STRD500 - Video
Attachments
THHN14STRD500 - Specification Sheet
Other Links
THHN14STRD500 - Other
THHN14STRD500 - Other
Conductor Size
#14 AWG
Current Rating
15 A
Number Of Conductors
1
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Red
Description
THHN 14 STR RED 500'
Extra Long Description
SWC 22957501 THHN 14 Str Cu Rd 500S
Short Description
THHN Building Wire, 14 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 500
Maximum Operating Temperature
90 °C