THHN14STBK500 - THHN 14 STR Black 500'
Southwire
In-Stock: 4,500 available locally (Jonesboro, AR ) ( change location)
Catalog Number
THHN14STBK500
Description
THHN 14 STR Black 500'
Stock Availability
Jonesboro
4,500 Feet (Check another store)
Little Rock
Images
THHN14STBK500 - Small Image
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
THHN14STBK500 - Large Image
THHN14STBK500 - Large Image
THHN14STBK500 - Video
Attachments
THHN14STBK500 - Specification Sheet
Other Links
THHN14STBK500 - Other
THHN14STBK500 - Other
Conductor Size
#14 AWG
Current Rating
15 A
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Black
Description
THHN 14 STR BLACK 500'
Extra Long Description
SWC 22955901 THHN 14 Str Cu Bk 500S
Short Description
THHN Building Wire, 14 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 500
Maximum Operating Temperature
90 °C