THHN12STPR500 - THHN 12 STR Purple 500'
Southwire
In-Stock: 11,500 available locally (West Monroe, LA ) ( change location)
Catalog Number
THHN12STPR500
Description
THHN 12 STR Purple 500'
Stock Availability
West Monroe
11,500 Feet (Check another store)
Images
THHN12STPR500 - Small Image
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
THHN12STPR500 - Large Image
THHN12STPR500 - Large Image
THHN12STPR500 - Large Image
THHN12STPR500 - Video
Attachments
THHN12STPR500 - Specification Sheet
Other Links
THHN12STPR500 - Other
THHN12STPR500 - Other
Conductor Size
#12 AWG
Current Rating
20 A
Number Of Conductors
1
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Purple
Description
THHN 12 STR PURPLE 500'
Extra Long Description
SWC 23212401 THHN 12 Str Cu Pe 500S
Short Description
THHN Building Wire, 12 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 500
Maximum Operating Temperature
90 °C