THHN12STGY500 - THHN 12 STR Gray 500'
Southwire
In-Stock: 1,000 available locally (Hereford, TX ) ( change location)
Catalog Number
THHN12STGY500
Description
THHN 12 STR Gray 500'
Stock Availability
Hereford
1,000 Feet (Check another store)
Amarillo
Images
THHN12STGY500 - Small Image
Large Image - Large Image
Small Image - Small Image
THHN12STGY500 - Large Image
THHN12STGY500 - Large Image
THHN12STGY500 - Large Image
THHN12STGY500 - Video
Attachments
THHN12STGY500 - Specification Sheet
Other Links
THHN12STGY500 - Other
THHN12STGY500 - Other
Conductor Size
#12 AWG
Current Rating
20 A
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Gray
Description
THHN 12 STR GRAY 500'
Extra Long Description
SWC 22972401 THHN 12 Str Cu Gy 500S
Short Description
THHN Building Wire, 12 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 500
Maximum Operating Temperature
90 °C