THHN12STGN2500 - THHN 12 STR Green 2500'
Southwire
In-Stock: 315 available locally (Cleburne, TX ) ( change location)
Catalog Number
THHN12STGN2500
Description
THHN 12 STR Green 2500'
Stock Availability
Cleburne
315 Feet (Check another store)
DFW RDC
Small Image - Small Image
THHN12STGN2500 - Small Image
THHN12STGN2500 - Large Image
THHN12STGN2500 - Large Image
THHN12STGN2500 - Large Image
THHN12STGN2500 - Video
Attachments
THHN12STGN2500 - Specification Sheet
Other Links
THHN12STGN2500 - Other
THHN12STGN2500 - Other
Conductor Size
#12 AWG
Current Rating
20 A
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Green
Overall Length
2500 ft
Descriptions
Additional Information
Description
THHN 12 STR GREEN 2500'
Extra Long Description
SWC 22968206 THHN 12 Str Cu Gn 2500
Short Description
THHN Building Wire, 12 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 2500
Maximum Operating Temperature
90 °C