THHN10STBR500 - THHN 10 STR Brown 500'
Southwire
In-Stock: 1,000 available locally (Greenville - SC, SC ) ( change location)
Catalog Number
THHN10STBR500
Description
THHN 10 STR Brown 500'
Stock Availability
Greenville - SC
1,000 Feet (Check another store)
Charlotte
Small Image - Small Image
THHN10STBR500 - Small Image
THHN10STBR500 - Large Image
THHN10STBR500 - Large Image
Attachments
THHN10STBR500 - Specification Sheet
Other Links
THHN10STBR500 - Other
THHN10STBR500 - Other
Conductor Size
#10 AWG
Current Rating
30 A
Number Of Conductors
1
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Brown
Description
THHN 10 STR BROWN 500'
Extra Long Description
SWC 22980701 THHN 10 Str Cu Bn 500S
Short Description
THHN Building Wire, 10 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 500
Additional Information
Insulation Thickness
20 mil
Made In USA
yes
Maximum Operating Temperature
90 °C