ECCVH150R - 2P 150A 25KAIC N3R Enclosed CB CCVH2150/Ecc225r
Eaton
In-Stock: 1 available locally (Lafayette, LA ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
ECCVH150R
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
ECCVH150R
Description
2P 150A 25KAIC N3R Enclosed CB CCVH2150/Ecc225r
Enclosed Circuit Breaker, 150 A Current Rating, 138.1 MM;5.44 In Depth, 23.68 In;601.7 MM Height, 25 Ka Interrupt Rating, Ecc Series, Wire Terminal Terminal Connection Type, 240 V Ac Voltage Rating, 236.5 MM;9.31 In Width, #4 to 4/0 Awg Wire Size
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Enhanced Commodity Codes - Distribution Equipment Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Molded Case Breakers
UNSPSC
39121101 - Load centers
UPC/GTIN
786685934846 / 00786685934846
Weight per unit
17 (lbs/each)
Stock Availability
Lafayette
1 (Check another store)
Alexandria
0
All Stores
744
Resources
Other Links
ECCVH150R - Other
ECCVH150R - Other
ECCVH150R - Other
ECCVH150R - Other
ECCVH150R - Other
ECCVH150R - Other
ECCVH150R - Other
Specifications Sheets
ECCVH150R - Specification Sheet
Images
ECCVH150R - Small Image
ECCVH150R - Large Image
ECCVH150R - Large Image
ECCVH150R - Large Image
ECCVH150R - Large Image
ECCVH150R - Large Image
ECCVH150R - Large Image
ECCVH150R - Large Image
ECCVH150R - Large Image
360 Images
ECCVH150R - 360 Image
Brochures
ECCVH150R - Brochure
Features
Amperage Rating
150
Current Rating
150 A
Interrupt Rating
25 kA
Voltage Rating
240 V ac
Wire Size
#4 to 4/0 AWG
Dimensions and Weight
Depth
5.44 in;138.1 mm
Height
23.68 in;601.7 mm
Width
9.31 in;236.5 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN ECCVH150R 2P 150A 25KAIC N3R EN
Features
Eaton enclosed breakers offer all the advantages of circuit breakers packed in an enclosure for 240 Vac applications and include a wide range of accessories.
Long Description
Product Type
Enclosed Circuit Breaker
Short Description
Enclosed Circuit Breaker ECC Series, 150 A, 240 V ac