ARP00007CH25 - 2 1/2 Inch Hub For Enc Meter Socket Accessories
Eaton
In-Stock: 12 available locally (Rockwall, TX ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
ARP00007CH25
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
ARP00007CH25
Description
2 1/2 Inch Hub For Enc Meter Socket Accessories
Socket Hub Cover Plate, 1.25 In Overall Height, 5 In Overall Width, 8 In Overall Length, 0.3 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Meter Sockets & Mounting Assem - Meter Socket & Metering Accy. Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Meter Socket Accessories
UNSPSC
39121102 - Meter centers or sockets
UPC/GTIN
782114004128 / 00782114004128
Weight per unit
0.3 (lbs/each)
Stock Availability
Rockwall
12 (Check another store)
DFW RDC
12
All Stores
303
Resources
Other Links
ARP00007CH25 - Other
Brochures
ARP00007CH25 - Brochure
Attachments
ARP00007CH25 - Specification Sheet
Images
ARP00007CH25 - Small Image
ARP00007CH25 - Large Image
ARP00007CH25 - Large Image
Specifications Sheets
Overall Length
8 in
Size
2.5 inch
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN ARP00007CH25 2 1/2 INCH HUB FOR
Features
Eaton meter socket hub, Hub, Size: 2.5 inch, Used with: Meter sockets
Long Description
Product Type
Socket Hub Cover Plate
Short Description
Socket Hub Cover Plate, 1.25 in (H), 8in (L), 2-1/2" Opening
Special Features
For Use With Meter Sockets
Additional Information
Accessory Type
Socket Hub
Dimensions
8.0000 IN X 5.0000 IN X 1.2500 IN
For Use With
Meter Sockets
Made In USA
yes
Overall Height
1.25 in
Overall Width
5 in