45R20CVP130V - 45W 130V R20 Frosted Med Base Incandescent Lamp
Sylvania
In-Stock: 88 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
45R20CVP130V
Manufacturer
Sylvania
Manufacturer's Part Number
45R20/CVP-130V/15676
Description
45W 130V R20 Frosted Med Base Incandescent Lamp
Incandescent R20 Reflector Lamp Inside Frost Finish 45 Watt 130 Volt Commercial Value Pack
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Incandescent Lamps - Incandescent Reflector R, Br, Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Reflector Gu, MR R Shape Lamps
UNSPSC
39101612 - Incandescent lamps
UPC/GTIN
046135156762 / 00046135156762
Weight per unit
0.12 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
88
Resources
Attachments
45R20CVP130V - Specification Sheet
Other Links
45R20CVP130V - Other
45R20CVP130V - Other
45R20CVP130V - Other
Images
45R20CVP130V - Large Image
45R20CVP130V - Small Image
45R20CVP130V - Large Image
Tech Bulletins
45R20CVP130V - Tech Bulletin
Features
Lamp Type
REFLECTOR FLOOD
Shape
R20
Voltage Rating
130
Wattage
45 W
Material, Color, and Finish
Base Type
Medium
Color Rendering Index
100
Finish
Frosted
Dimensions and Weight
Diameter
2.5 in;63.50 mm
Length
3.938 in;100.01 mm
Descriptions
Additional Information
R20 Shape
Description
Extra Long Description
SYL 45R20/CVP-130V/15676 45R20CVP 1
Long Description
Product Type
R20 Incandescent Lamp
Short Description
R20 Incandescent Lamp, 230 lm, 45W, 130V
Additional Information
Average Life
2000 h
Base
Medium
Beam Angle
45 °
Brightness (Lumens)
230 lm
Filament Type
C-9
Lumens
230
Package Quantity
6 CA;6 PK
Voltage
130.00 V