ITCSN11009 - Heavy-Wall Heat Shrink Cable Sleeve, 9", 2-4/0awg
3M
In-Stock: 95 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
ITCSN11009
Manufacturer
3M
Manufacturer's Part Number
IT1.100BK9"S
Description
Heavy-Wall Heat Shrink Cable Sleeve, 9", 2-4/0awg
Heavy Wall Shrink Tube, Polyolefin Material, Black, 2400 Psi Tensile Strength, 475 % Elongation At Break, 600 V, #2 to 4/0 Awg Cable Size, 0.37 In;9.4 MM Recovered Diameter, 1.10 In Expanded Diameter, 3:1 Shrink Ratio, -67 °F Operating Temperature, +230 °F Operating Temperature, 9 In Length, 10 Yr Shelf Life, 0.1 LB/Ea
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Tape, Soldering, & Shrink Tube - Insulating Materials Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Heat/Cold Shrink
UNSPSC
39120000 - Electrical equipment and components and supplies
UPC/GTIN
054007088936 / 00054007088936
Weight per unit
2.618 (lbs/each)
Stock Availability
Plano
0 (Find nearest stock)
DFW RDC
0
All Stores
95
Resources
Images
ITCSN11009 - Small Image
ITCSN11009 - Large Image
ITCSN11009 - Large Image
Brochures
ITCSN11009 - Brochure
Other Links
ITCSN11009 - Other
ITCSN11009 - Other
Attachments
ITCSN11009 - Specification Sheet
Features
Material
Polyolefin
Material, Color, and Finish
Color
Black
Dimensions and Weight
Length
9 in;22.9 mm
Descriptions
Description
Extra Long Description
3M 7000031474 3M™ Heat Shrink Heavy
Features
Long Description
Product Type
Heavy Wall Heat Shrink Tube
Short Description
1.1,3:1 Heavy Wall Heat Shrink Tube, Polyolefin, Black, 6"
Special Features
Additional Information
Cable Size
#2 to 4/0 AWG
Elongation At Break
475 %
Made In USA
yes
Maximum Operating Temperature
+230 °F;+110 °C
Maximum Recovered Diameter
0.37 in;9.4 mm
Minimum Expanded Diameter
1.10 in;27.9 mm
Minimum Operating Temperature
-67 °F;-55 °C