LED12T836GC840D - *Discontinued* 12W Led T8 36" 40K Line Voltage
Keystone
In-Stock: 31 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
LED12T836GC840D
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED12T8-36GC-840-D-CP
Description
*Discontinued* 12W Led T8 36" 40K Line Voltage
T8 Led Lamp, 240 ° Beam Angle, >83, 4000 K, 1250 LM Brightness (Lumens), 12 W, 120 to 277 V Ac, 0.108 A @ 120 V Ac;0.043 A @ 277 V Ac, Frosted, Glass Material, 50000+ H Average Life, G13 Medium Bi-Pin Base, Non Dimmable, 1.10 In Diameter, 35.19 In Length, >0.9 Power Factor, -4 °F Operating Temperature, +113 °F Operating Temperature, 5 Yr Warranty
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Lamps & Modules - Shape & Circular Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
890949009314 / 0890949009314 / 00890949009314
Weight per unit
0.55 (lbs/each)
Unit
Carton
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
31
Small Image - Small Image
LED12T836GC840D - Small Image
LED12T836GC840D - Large Image
Attachments
LED12T836GC840D - Specification Sheet
Specifications Sheets
Features
Ballast Type
N/A
Current Rating
0.108 A @ 120 V ac;0.043 A @ 277 V ac
Lamp Type
T8
Material
Glass
Number Of Lamps
Shape
T8
Voltage Rating
120 to 277 V ac
Wattage
12 W
Material, Color, and Finish
Base Type
G13 Medium Bi-pin
Color Rendering Index
>83
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
4000 K
Finish
Frosted
Housing Color
Dimensions and Weight
Diameter
1.10 in
Length
35.19 in
Descriptions
Additional Information
Construction
Frosted Shatterproof Glass
Description
12W LED T8 36" 40K LINE VOLTAGE
Extra Long Description
Key KT-LED12T8-36GC-840-D-CP 12W LE
Long Description
Product Type
T8 LED Lamp
Short Description
T8 LED Lamp, 4000K, 1250 lm, 12W
Additional Information
Average Life
50000+ h
Beam Angle
240 °
Brightness (Lumens)
1250 lm
Circuit Type
Input Voltage
120-277V
Ip Rating
Lumens
1500
Maximum Operating Temperature
+45 °C;+113 °F
Minimum Operating Temperature
-20 °C;-4 °F
Nominal Length
36 in