L18.5T848GC850DX - 18.5W Led T8 48" 50K Line DBL/SNGL Ended GC 2600LM
Keystone
In-Stock: 1,332 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
L18.5T848GC850DX
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED18.5T8-48GC-850-DX2 /G2
Description
18.5W Led T8 48" 50K Line DBL/SNGL Ended GC 2600LM
18.5W Led T8 Tube, Glass Contruction, 4FT, 5000K, 120-277V Input, 25 PCS Carton, Direct Drive Single or Double Ended. Gen.2
Slang Terms
Suggest a New Term
Category
Unassigned
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
843654120966 / 0843654120966 / 00843654120966
Weight per unit
0.66 (lbs/each)
Unit
Carton
Stock Availability
Conroe
0 (Find nearest stock)
Houston RDC
Attachments
L18.5T848GC850DX - Specification Sheet
Features
Ballast Type
N/A
Lamp Type
T8
Number Of Lamps
Wattage
18.5
Material, Color, and Finish
Base Type
G13
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
Housing Color
Descriptions
Construction
Frosted Shatterproof Glass
Description
Extra Long Description
Key KT-LED18.5T8-48GC-850-DX2 /G2-C
Long Description
Product Type
18.5W Led T8 Tube, Glass Contruction, 4FT, 5000K, 120-277V I
Additional Information
Beam Angle
240
Circuit Type
Input Voltage
120-277V
Ip Rating
Lumens
Nominal Length
48 in