L12T836GC850DX2 - 12W Led T8 36" 50K Line DBL/SNGL Ended
Keystone
In-Stock: 1 available locally (San Antonio RDC, TX ) ( change location)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
L12T836GC850DX2
Manufacturer
Keystone
Manufacturer's Part Number
KT-LED12T8-36GC-850-DX2 /G2
Description
12W Led T8 36" 50K Line DBL/SNGL Ended
12W Led T8 Tube, Shatter-Proof Coated Glass, 120-277V Input, 3, 5000K, Direct Drive, Single or Double Ended
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Led Lamps & Modules - Shape & Circular Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Led Linear Straight(Fluor Replacement), U-Shape & Circular Lamps
UNSPSC
N/A
UPC/EAN/GTIN
890949019238 / 0890949019238 / 00890949019238
Weight per unit
0.56 (lbs/each)
Unit
Carton
Stock Availability
San Antonio RDC
1 (Check another store)
All Stores
98
Resources
Attachments
L12T836GC850DX2 - Specification Sheet
Features
Ballast Type
N/A
Number Of Lamps
Wattage
12
Material, Color, and Finish
Base Type
G13
Color Rendering Index (Cri)
>80 Deg
Color Temperature
5000
Housing Color
Descriptions
Description
Extra Long Description
Key KT-LED12T8-36GC-850-DX2-CP 12W
Long Description
Product Type
12W Led T8 Tube, Shatter-Proof Coated Glass, 120-277V Input,
Additional Information
Beam Angle
240
Circuit Type
Input Voltage
120-277V
Ip Rating
Lumens
Nominal Length
36 in