MVR400VBUED28PA - 400W PS/MH ED28 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K La
Ge Traditional Lamps
In-Stock: 15 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
MVR400VBUED28PA
Manufacturer
Ge Traditional Lamps
Manufacturer's Part Number
MVR400/VBUED28PA
Description
400W PS/MH ED28 Clear Bulb Mog Screw Base 4000K La
Metal Halide Lamp, 65, 4000 K, 44000 LM Brightness (Lumens), 400 W, Clear, Hard Glass Material, 20000 H Average Life, Mogul Base, M135/M155 Ansi Ballast Code, Non Dimmable, 3.5 In Diameter, 8.25 In Height, 41.5 % Mercury Content, 5.79 LB
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Hid High Intensity Discharge L - Hid Quartz Metal Halide Lamps Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Metal Halide
UNSPSC
39101614 - Metal halide lamp HID
UPC/GTIN
043168462716 / 00043168462716
Weight per unit
0.46 (lbs/each)
Stock Availability
Carlsbad
0 (Find nearest stock)
Lubbock
0
All Stores
15
Resources
Images
MVR400VBUED28PA - Small Image
MVR400VBUED28PA - Large Image
MVR400VBUED28PA - Large Image
Features
Material
Hard Glass
Wattage
400
Material, Color, and Finish
Base Type
Mogul
Color
Clear
Color Rendering Index
65
Color Rendering Index (Cri)
65
Color Temperature
4000 K
Finish
Clear
Style
Enclosed fixtures only
Dimensions and Weight
Diameter
3.5 in
Height
8.25 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
GEL MVR400/VBUED28PA 46271 MULTIVAP
Long Description
Product Type
Metal Halide Lamp
Short Description
Metal Halide Lamp, 4000K, 400W, Clear, Mogul, ED28, High Output
Special Features
8.25IN Length
Additional Information
ANSI Ballast Code
M135/M155
Average Life
20000 h
Base
Mogul Screw (E39)
Brightness (Lumens)
44000 lm
Lumens
Mercury Content
41.5 %