MB2040B200BTS - MTR-BRKR BR 20/40 CKT/ MB 200A BTM/Top Feed Surf M
Eaton
In-Stock: 165 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
MB2040B200BTS
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
MB2040B200BTS
Description
MTR-BRKR BR 20/40 CKT/ MB 200A BTM/Top Feed Surf M
Meter Socket, 200 A, 32.38 In Overall Height, Surface Mount, 1 Phase, 14.44 In Overall Width, 5.38 In Overall Length, 40 Circuits, 4 Jaws, 120/240 V Ac, #6 Awg to 350 Kcmil Wire Size, Copper Bus Material, Top/Bottom Feed, 42 LB
Slang Terms
Meter Socket
Suggest a New Term
Categories
Meter Socket Circuit Breaker C - Residential Meter Socket Circu Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Meter Sockets
UNSPSC
39121102 - Meter centers or sockets
UPC/GTIN
782114858639 / 00782114858639
Weight per unit
42 (lbs/each)
Stock Availability
Kerrville
0 (Find nearest stock)
San Antonio RDC
22
All Stores
165
Resources
Images
MB2040B200BTS - Small Image
MB2040B200BTS - Large Image
MB2040B200BTS - Large Image
MB2040B200BTS - Large Image
MB2040B200BTS - Large Image
MB2040B200BTS - Large Image
Other Links
MB2040B200BTS - Other
MB2040B200BTS - Other
MB2040B200BTS - Other
MB2040B200BTS - Other
Brochures
MB2040B200BTS - Brochure
Attachments
MB2040B200BTS - Specification Sheet
Tech Bulletins
MB2040B200BTS - Tech Bulletin
Features
Amperage Rating
200
Current Rating
200 A
Number Of Phases
1
Phase
Voltage Rating
120/240 V ac
Wire Size
#6 AWG to 350 kcmil
Material, Color, and Finish
Bus Material
Copper
Dimensions and Weight
Overall Length
5.38 in
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN MB2040B200BTS Mtr-Brkr,BR,20 SP
Features
Eaton resi meter breaker, All-in-ones, 200A, C, Copper, NEMA 3R, Bottom and top, #6-350 kcm10 kAIC, #6-350 kcmBW2200, Surface mounting, 40, Four-jaw, 1, 20, Single-phase, Ringless, Used with BR breakers,120/240 Vac
Long Description
Product Type
20/40c 200a Oh/Ug Mtr Sckt
Short Description
Meter Socket, 200 A, Surface Mount, NEMA 3R, 1 PH, 120/240 V, 8C
Also Known As...
Meter Socket
Additional Information
Accessory Type
Dimensions
5.3800 IN X 14.4400 IN X 32.3800 IN
Enclosure Type
Nema 3R
Feed Type
Top/bottom
For Use With
Type Br Breakers
Made In USA
yes
Mounting Type
Surface Mount
Number Of Circuits
40
Number Of Jaws
4
Overall Height
32.38 in
Overall Width
14.44 in