BR1624B100R - 1PH/BR Loadcenter 100A 10KAIC MCB 16/24 Cir. Al Bu
Eaton
In-Stock: 6 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
BR1624B100R
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
BR1624B100R
Description
1PH/BR Loadcenter 100A 10KAIC MCB 16/24 Cir. Al Bu
BR Style Load Center, 16 Spaces, 24 Circuits, 100 A, 120/240 V Ac, #4 to 1/0 Awg Wire Size, Metallic Material, Aluminum Bus Material, 14.31 In Overall Length, 5.19 In Overall Width, 21 In Overall Height
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Load Centers & Accessories - Single Phase Main Breaker Load Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Loadcenters & Covers
UNSPSC
39121101 - Load centers
UPC/GTIN
786676444101 / 00786676444101
Weight per unit
22.7 (lbs/each)
Stock Availability
Nacogdoches
0 (Find nearest stock)
All Stores
6
Resources
Attachments
BR1624B100R - Specification Sheet
Images
BR1624B100R - Small Image
BR1624B100R - Large Image
BR1624B100R - Large Image
BR1624B100R - Large Image
BR1624B100R - Large Image
BR1624B100R - Large Image
Other Links
BR1624B100R - Other
BR1624B100R - Other
BR1624B100R - Other
Features
Amperage Rating
100
Cover Type
Cover included
Current Rating
100 A
Interrupt Rating
10 kAIC
Material
Metallic
Phase
1
Voltage Rating
120/240 V ac
Wire Size
#4 to 1/0 AWG
Material, Color, and Finish
Bus Material
Aluminum
Dimensions and Weight
Depth
22.5
Height
6
Overall Length
14.31 in;363.5 mm
Size
C1r
Width
15.5
Descriptions
Description
Extra Long Description
ETN BR1624B100R Eaton BR main break
Features
Long Description
Product Type
BR Style Load Center
Short Description
BR Style Load Center, 16/24C, 100 A, N3R
Special Features
No Feed-Thru Lugs;Cover Included
Additional Information
Circuit Breaker Compatibility
BR Circuit Breaker
Enclosure Type
Nema 3R
For Use With
Type Br 1-Inch Breakers
Made In USA
yes
Number Of Circuits
24
Number Of Spaces
16
Overall Height
21 in;533.4 mm
Overall Width
5.19 in;131.8 mm