THHN10STPR500 - THHN 10 STR Purple 500'
Southwire
In-Stock: 272,000 available at other locations ( find a store with stock)
Catalog Number
THHN10STPR500
Description
THHN 10 STR Purple 500'
Stock Availability
Forney
0 Feet (Find nearest stock)
DFW RDC
Small Image - Small Image
THHN10STPR500 - Small Image
THHN10STPR500 - Large Image
THHN10STPR500 - Large Image
Attachments
THHN10STPR500 - Specification Sheet
Other Links
THHN10STPR500 - Other
THHN10STPR500 - Other
Conductor Size
#10 AWG
Current Rating
30 A
Voltage Rating
600 V
Material, Color, and Finish
Color
Purple
Description
THHN 10 STR PURPLE 500'
Extra Long Description
SWC 25659401 THHN 10 Str Cu Pe 500S
Short Description
THHN Building Wire, 10 AWG, Stranded, Annealed Copper, Yellow, 500
Additional Information
Insulation Thickness
20 mil
Made In USA
yes
Maximum Operating Temperature
90 °C