E57LBL18A2E - 18MM STD Ind Prox 2W Ac
Eaton
In-Stock: 21 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
E57LBL18A2E
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
E57LBL18A2E
Description
18MM STD Ind Prox 2W Ac
Inductive Proximity Sensor, E57, Straight, Unshielded, 360° Viewable Led, 6.6 FT, 250 Ma At 250V, <3% Sensing Range, PVC, 2-Wire Ac, NC, 20-250V
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Proximity Sensors - Inductive Proximity Sensor Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Sensors
UNSPSC
41111926 - Proximity sensors
UPC/GTIN
782113743240 / 00782113743240
Weight per unit
0.7 (lbs/each)
Stock Availability
0 (Find nearest stock)
DFW RDC
0
All Stores
21
Resources
Images
E57LBL18A2E - Small Image
E57LBL18A2E - Large Image
E57LBL18A2E - Large Image
E57LBL18A2E - Video
Attachments
E57LBL18A2E - Specification Sheet
Other Links
E57LBL18A2E - Other
Description
18MM STD IND PROX 2W AC
Extra Long Description
ETN E57LBL18A2E 18MM STD IND PROX 2
Features
Long Description
Product Type
18MM STD Ind Prox 2W Ac
Additional Information
Accuracy
< 3% sensing range