E57LAL18A2E - 18MM STD Ind Prox 2W Ac
Eaton
In-Stock: 14 available at other locations ( find a store with stock)
QTY:
Each
  Edit Mode: Please login to suggest improvements for this item. Close
Quick Specs
Catalog Number
E57LAL18A2E
Manufacturer
Eaton
Manufacturer's Part Number
E57LAL18A2E
Description
18MM STD Ind Prox 2W Ac
Premium+ Inductive Proximity Sensor, E57, Straight, 18 MM, Unshielded, 360° Viewable Led, 6.6 FT, 250 Ma At 250V, <3% Sensing Range, PVC, 2-Wire Ac, No, 20-250V
Slang Terms
Suggest a New Term
Categories
Proximity Sensors - Inductive Proximity Sensor Mark as Incorrect
Suggest a New Category
Classification
Sensors
UNSPSC
41111926 - Proximity sensors
UPC/GTIN
782113743011 / 00782113743011
Weight per unit
0.7 (lbs/each)
Stock Availability
N Little Rock
0 (Find nearest stock)
Little Rock
0
All Stores
14
Resources
Images
E57LAL18A2E - Small Image
E57LAL18A2E - Large Image
E57LAL18A2E - Large Image
E57LAL18A2E - Video
Attachments
E57LAL18A2E - Specification Sheet
Other Links
E57LAL18A2E - Other
Voltage Rating
18
Dimensions and Weight
Depth
18
Descriptions
Description
18MM STD IND PROX 2W AC
Extra Long Description
ETN E57LAL18A2E 18MM STD IND PROX 2
Features
Long Description
Product Type
18MM STD Ind Prox 2W Ac
Additional Information
Accuracy
< 3% sensing range